Vinterbad på Bornholm

Är du en av de som har blivit biten av det lyckorus som skenar genom kroppen efter ett dopp i det kalla vattnet? Eller är du kanske en rutinerad vinterbadare som har flera säsonger på nacken?

Vinterbad har blivit en jättehit och många vinterbadare kämpar sig igenom is (bokstavligt talat) för att ta sig till vattnet på vintern. Ett dopp i det kalla vattnet ska vara bra för både kropp och själ, och många vinterbadsentusiaster beskriver känslan som ett energilyft och ren lycka.

På Bornholm har vinterbad också blivit populärt och antalet medlemmar i öns badklubbar ökar.

Du behöver emellertid inte vara medlem i en klubb för att ta ett dopp i Östersjöns kalla vatten när du besöker Bornholm. Här har vi sammanställt en lista på bra platser för vinterbad på Bornholm. Platserna vi har valt har alla en eller flera badstegar, vilket gör det lätt att komma ner och upp ur vattnet.

Kom bara ihåg att allt bad sker på eget ansvar. Läs gärna de vinterbadsråd som vi har ställt samman sist på denna guide, för att få en så trygg och säker vinterbadsupplevelse som möjligt.

I Hasle Hamn hittar du Hasle Havnebad, en helt underbar badplats som också ägnar sig särskilt bra åt vinterbad.

Hamnbadet är en flytande plattform och består av flera nivåer med möjlighet för att springa ut i vattnet. Plattformen är även ett härligt ställe på så vis att man kan njuta av utsikten över Hasle, hamnmiljön och Östersjön där, alla tider på året. Är du sugen på en varm kopp kaffe efter ett dopp i vattnet, så är det den perfekta platsen.

Den lokala badklubben ligger vid hamnbadet, där de har ett litet hus med egen bastu och utgång till vattnet via stege. Som besökare kan du doppa dig i det kalla vattnet i hamnbadets inre bassänger eller i det djupare vattnet runt om plattformen.

Var?

Havnen 25b, 3790 Hasle

Snogebæk Havn är Sydbornholms östligaste hamn, och byn har blivit ett mer och mer populärt område för öns turister. Som vinterbadare får du riktigt bra badförhållanden i Snogebæk Havn.

I slutet av en lång träbro ligger en småbåtshamn och ett fantastiskt läge med hela tre stycken badstegar. Här finns också flertalet bord och bänkar, där du kan sitta och få upp värmen med en kopp kaffe efter doppet.

Den lokala bad- och bastuklubben har egen bastu vid hamnen; den är dock endast tillgänglig för klubbens medlemmar. Men som gäst är du välkommen att använda dig av badstegarna och ta dig ner i kalla Östersjön för att känna ruset av vinterbadslyckan strömma genom kroppen.

Var?

Hovedgade 1K, 3730 Nexø

Mitt i hamnen i Svaneke hittar du två bra platser för vinterbad.

På hamnens ena sida ligger den lokala badklubben som har sin egna badstege. Som besökande kan du betala för tillträde till klubben (50 DKK för 24h) som utöver egen badstege också har en utomhusdusch och bastu. Du kan läsa mer om hur du får tillgång som gäst till Svaneke Badeklub här.

På hamnens andra sida hittar du hamnbadet som är öppet för allmänheten. Det har flera badstegar samt ett torn med 3 nivåer som du kan springa ut från och ner i vattnet. Det är fritt fram för alla att använda - både lokalbefolkning och gäster.

Badområdena i den här delen av hamnen är avskärmade från större vågor i deras olika grad. Tornet och en av badstegarna är omringade av en "stenmur" som följaktligen skapar en sorts bassäng, skyddad mot större vågor. De andra stegarna är placerade lite längre in i själva hamnen, vilket gör att vattnet är stilla och tryggt att doppa sig i.

Var?

Offentligt hamnbad: Gruset 2, 3740 Svaneke

Svaneke Badeklub: Havnebakken 4, 3740 Svaneke

Sandvig havn hittar du ett riktigt bra vinterbadställe med två badstegar och bra badförhållanden.

En av de två badstegarna är placerad i en liten fördjupning i hamnen och är därför mer avskärmad från vågorna än den andra stegen, som är placerad längre ut i havet där vågorna kan vara något våldsamma beroende på vädret. Den mer utsatta stegen ligger dock vid ett par stora stenar som skyddar mot de värsta vågorna.

Den lokala bastu- och vinterbadsföreningen har fått byggt en bastu som är reserverad åt föreningens medlemmar. Men som gäst kan du faktiskt köpa en endagsbiljett för 40 DKK i kommunens hamnautomat som ligger vid hamnen. Läs mer om hur du köper biljett och om de regler som gäller vid användning av föreningens bastu här.

Från Sandvig Hamn får du verkligen en vacker utsikt över Sandvig strand och det utomordentliga naturområdet Hammerknuden. Det här rekommenderar vi stort!

Var?

Strandpromenaden 20, 3770 Allinge

Nørrekås strand i Rönne är en fin, liten sandstrand med badbrygga och härlig utsikt mot Rönnes småbåtshamn. Av de tre stränderna i och omkring Rönne, är Nørrekås den minsta. På grund av sin centrala placering i Rönne är stranden särskilt populär bland de ortsbor som gillar att doppa sig året runt.

Vid badbryggans ände finns en mindre plattform som har en stabil och bred badstege. Vattendjupet är något lägre här än på de andra badplatserna på listan.

Badförhållandena är superbra: sandbotten och klart vatten. Om du är ny till vinterbad kan Nørrekås vara en god startpunkt.

Var?

Nørrekås 16, 3700 Rønne

Arnager är ett litet fiskarläge där hamnen ansluts till kusten via en lång träbro. Bron är faktiskt Nordeuropas längsta träbro över öppet hav och är runt 200 meter lång. Arnager är därför värt ett besök oavsett om du letar efter ett ställe för vinterbad eller ej.

Vid änden av bron ligger Arnager Havn - en liten hamnö med småbåtar och två badstegar.

Badstegarna ligger åtskilda på hamnön. Den ena stegen är något mer avskärmad från vågorna, som kan vara lite våldsamma på denna del av ön. Den andra badstegen är mer utsatt för vågor, och du bör vara extra försiktig om du använder dig av den när det blåser och vågorna är höga.

Mitt på bron hittar du också en trappa i trä som leder ner till vattnet. Bron ger skydd mot större vågor, vilket gör vattnet lite lugnare här.

Var?

Slugten 3, 3700 Rønne

 

Book Bornholm logo

Bada säkert

Här kommer ett par goda råd för vinterbad, hämtat från TrygFonden Respekt for vand:

  • Bada inte ensam
  • Gå långsamt och försiktigt på badbryggan och badstegen, då det kan vara halt p.g.a. is och snö. Använd ev. badskor
  • Försök kontrollera andningen, stadigt och lugnt, när du sänker ner dig i vattnet
  • Undvik att få huvudet under ytan och ta gärna på dig en mössa för att undvika för snabb nerkylning
  • Ta på dig varma kläder efter en tur i vattnet och drick gärna något varmt för att få upp kroppens innertemperatur

Inspiration till din semester på Bornholm

Utforska den enastående naturen runt Hammerknuden och Dueodde, djupdyk i kultur och historia med ett besök till Hammershus och kanonställnningarna, eller pröva de lokala råvarorna hos några av öns många bra restauranger. Du kanske är ute efter något helt annat? Bornholm är fullspäckat med upplevelser för alla - oavsett intresse, ålder och aktivitetsnivå. 

Vi berättar de senaste historierna från Bornholm och ger dig tips och guider till din nästa semester.